HR30-8R-12S(31)
DigiKey Part Number
H126336-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR30-8R-12S(31)
Description
CONN RCPT FMALE 12P SOLDER CUP
Detailed Description
12 (Power) Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
EDA/CAD Models
HR30-8R-12S(31) Models
Category
Shell Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Black
Packaging
Tray
Ingress Protection
IP67/IP68 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Shielding
Number of Positions
12 (Power)
Current Rating (Amps)
2A
Shell Size - Insert
8
Voltage Rating
30VAC, 42VDC
Mounting Type
Panel Mount
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C