HR25A-9J-20P
DigiKey Part Number
HR1866-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR25A-9J-20P
Description
CONN JACK MALE 20P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Circular Connector Jack, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HR25A-9J-20P Models
Category
Shell Finish
Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Black, Silver
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Features
Backshell, Clamp, Strain Relief
Connector Type
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions
20
Voltage Rating
30VAC, 42VDC
Shell Size - Insert
9
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C