HR10A-13TPD-20P(74) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
20 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
HR10A-13TPD-20P(74)
DigiKey Part Number
HR1707-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR10A-13TPD-20P(74)
Description
CONN PLUG MALE 20P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
HR10A-13TPD-20P(74) Models
Category
Shell Finish
Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bag
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Features
Backshell, Clamp, Coupling Nut, Strain Relief
Connector Type
Shielding
Number of Positions
20
Current Rating (Amps)
2A
Shell Size - Insert
13
Voltage Rating
100VAC, 140VDC
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C