HNC1-2.5S-12 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 1
Datasheet
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 2.012
Datasheet
Molex
In Stock: 0
TE Connectivity AMP Connectors
TE Connectivity AMP Connectors
JST Sales America Inc.
In Stock: 852
JST Sales America Inc.
12 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Black 0.098" (2.50mm)
HNC1-2.5S-12
DigiKey Part Number
H124005-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HNC1-2.5S-12
Description
CONN RCPT HSG 12POS 2.50MM
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
HNC1-2.5S-12 Models
Category
Number of Rows
1
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bag
Fastening Type
Latch Lock
Part Status
Last Time Buy
Color
Black
Connector Type
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.098" (2.50mm)