HIF3FC-14PA-2.54DS(71)
DigiKey Part Number
H123844-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HIF3FC-14PA-2.54DS(71)
Description
CONN HEADER R/A 14POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 14 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
HIF3FC-14PA-2.54DS(71) Models
Category
Contact Length - Mating
0.236" (6.00mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Series
Insulation Height
0.335" (8.51mm)
Packaging
Tray
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Rows
2
Features
Keying Slot
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Black
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
1A
Mounting Type
Voltage Rating
200V