HIF3FB-10DA-2.54DSA(71)
HIF3FB-10DA-2.54DSA(71)
HIF3FB-10DA-2.54DSA(71)
DigiKey Part Number
H126227-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HIF3FB-10DA-2.54DSA(71)
Description
CONN RCPT 10POS 0.1 GOLD PCB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HIF3FB-10DA-2.54DSA(71) Models
Category
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Mfr
Insulation Color
Black
Series
Insulation Height
0.374" (9.50mm)
Packaging
Tray
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Type
Female Socket
Contact Finish - Post
Tin
Style
Board to Board or Cable
Mated Stacking Heights
12.2mm
Number of Positions
Features
Polarizing Key
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
1A
Pitch - Mating
Voltage Rating
200VAC
Number of Rows
2
Applications
General Purpose
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)