FX6A-80P-0.8SV(92) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
Image for FX6A-80P-0.8SV(92) is not available
FX6A-80P-0.8SV(92)
DigiKey Part Number
FX6A-80P-0.8SV(92)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX6A-80P-0.8SV(92)
Description
CONN HDR 80POS SMD GOLD
Detailed Description
80 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
EDA/CAD Models
FX6A-80P-0.8SV(92) Models
Category
Pitch
0.031" (0.80mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mated Stacking Heights
5mm, 7mm
Height Above Board
0.197" (5.00mm)