FX6-80P-0.8SV2(71)
DigiKey Part Number
FX6-80P-0.8SV2(71)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX6-80P-0.8SV2(71)
Description
CONN HDR 80POS SMD GOLD
Detailed Description
80 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX6-80P-0.8SV2(71) Models
Series
Features
Board Guide
Packaging
Tube
Mated Stacking Heights
7mm, 9mm
Height Above Board
0.275" (6.99mm)
Number of Positions
80
Base Product Number
Pitch
0.031" (0.80mm)