FX4C1-60P-1.27DSAL(71)
FX4C1-60P-1.27DSAL(71)
FX4C1-60P-1.27DSAL(71)
DigiKey Part Number
H126122-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX4C1-60P-1.27DSAL(71)
Description
CONN HDR 60POS VERT GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
60 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FX4C1-60P-1.27DSAL(71) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Through Hole
Series
Features
Board Lock
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
8.00µin (0.203µm)
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
6mm, 8mm, 9mm
Number of Positions
60
Height Above Board
0.197" (5.00mm)
Pitch
0.050" (1.27mm)