Image for FX4C-60P-1.27DSAL(71) is not available
FX4C-60P-1.27DSAL(71)
DigiKey Part Number
FX4C-60P-1.27DSAL(71)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX4C-60P-1.27DSAL(71)
Description
CONN HDR 60POS VERT GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
60 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FX4C-60P-1.27DSAL(71) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Through Hole
Series
Features
Board Lock
Packaging
Bulk
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
8.00µin (0.203µm)
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
5mm, 7mm, 8mm
Number of Positions
60
Height Above Board
0.157" (4.00mm)
Pitch
0.050" (1.27mm)