FX30B-4S-3.81DSA
DigiKey Part Number
H122219-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX30B-4S-3.81DSA
Description
CONN RCPT 4POS 0.15 GOLD PCB
Detailed Description
4 Position Receptacle Connector 0.150" (3.81mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
FX30B-4S-3.81DSA Models
Insulation Height
0.630" (16.00mm)
Series
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Contact Type
Female Blade Socket
Mated Stacking Heights
20mm, 25mm, 30mm
Style
Board to Board
Current Rating (Amps)
13A
Voltage Rating
250V