FX30B-3S-3.81DS
DigiKey Part Number
H122222-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX30B-3S-3.81DS
Description
CONN RCPT 3POS 0.15 GOLD PCB R/A
Detailed Description
3 Position Receptacle Connector 0.150" (3.81mm) Through Hole, Right Angle Gold
EDA/CAD Models
FX30B-3S-3.81DS Models
Insulation Height
0.433" (11.00mm)
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Contact Type
Female Blade Socket
Style
Board to Board
Current Rating (Amps)
15A
Voltage Rating
250V