FX26-50P-1SV
DigiKey Part Number
26-FX26-50P-1SVTR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FX26-50P-1SVCT-ND - Cut Tape (CT)
26-FX26-50P-1SVDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX26-50P-1SV
Description
CONN HDR 1MM VERT SMD 50POS
Detailed Description
50 Position Connector Plug, Floating Surface Mount Gold
Features
Board Guide, Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish Thickness
3.94µin (0.100µm)
Connector Type
Plug, Floating
Mated Stacking Heights
15mm, 18mm, 20mm
Number of Positions
50
Height Above Board
0.400" (10.16mm)
Pitch
0.039" (1.00mm)