FX26-40S-1SV20
DigiKey Part Number
26-FX26-40S-1SV20TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FX26-40S-1SV20CT-ND - Cut Tape (CT)
26-FX26-40S-1SV20DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX26-40S-1SV20
Description
CONN RCPT 1MM VERT SMD 40POS
Detailed Description
40 Position Connector Receptacle, Floating Surface Mount Gold
Features
Board Guide, Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish Thickness
3.94µin (0.100µm)
Connector Type
Receptacle, Floating
Mated Stacking Heights
20mm, 25mm
Number of Positions
40
Height Above Board
0.657" (16.70mm)
Pitch
0.039" (1.00mm)