FX23-20P-0.5SV15
DigiKey Part Number
H125040-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX23-20P-0.5SV15
Description
CONN HDR 20POS SMD GOLD
Detailed Description
24 (20 + 4 Power) Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FX23-20P-0.5SV15 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Features
Board Guide
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
15mm, 20mm
Number of Positions
24 (20 + 4 Power)
Height Above Board
0.507" (12.88mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)