FX20-40P-0.5SV20
DigiKey Part Number
H122389-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX20-40P-0.5SV20
Description
CONN HDR 40POS SMD GOLD
Detailed Description
40 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FX20-40P-0.5SV20 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Features
Solder Retention
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
20mm, 30mm
Number of Positions
40
Height Above Board
0.717" (18.21mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)