FX18-80S-0.8SV20
FX18-80S-0.8SV20
Hirose FunctionMAX Board-to-Board Connectors | Digi-Key Daily
FX18-80S-0.8SV20
DigiKey Part Number
H12017-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX18-80S-0.8SV20
Description
CONN RCPT 80POS SMD GOLD
Detailed Description
80 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX18-80S-0.8SV20 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
20mm, 30mm
Number of Positions
80
Height Above Board
0.648" (16.46mm)
Pitch
0.031" (0.80mm)