FX18-60S-0.8SV20
DigiKey Part Number
H12011-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX18-60S-0.8SV20
Description
CONN RCPT 60POS SMD GOLD
Detailed Description
60 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX18-60S-0.8SV20 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tray
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
20mm, 30mm
Height Above Board
0.648" (16.46mm)
Pitch
0.031" (0.80mm)