FX18-120P-0.8SH
DigiKey Part Number
H11865-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX18-120P-0.8SH
Description
CONN HDR 120POS R/A SMD GOLD
Detailed Description
120 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount, Right Angle Gold
EDA/CAD Models
FX18-120P-0.8SH Models
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Series
Features
Board Guide
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.374" (9.50mm)
Number of Positions
120
Base Product Number
Pitch
0.031" (0.80mm)