FX11LB-80P/8-SV(71)
DigiKey Part Number
H10773-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX11LB-80P/8-SV(71)
Description
CONN HDR 80POS SMD GOLD
Detailed Description
80 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX11LB-80P/8-SV(71) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Ground Plate, Solder Retention
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
2mm
Number of Positions
80
Height Above Board
0.075" (1.90mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)