FX10A-144S-SV(85) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
Image for FX10A-144S-SV(85) is not available
FX10A-144S-SV(85)
DigiKey Part Number
FX10A-144S-SV(85)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX10A-144S-SV(85)
Description
CONN RCPT
Customer Reference
Detailed Description
144 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX10A-144S-SV(85) Models
Features
Board Guide, Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Last Time Buy
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
4mm, 5mm
Number of Positions
144
Height Above Board
0.126" (3.20mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)