FH72-21S-0.3SHW is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
21 Position FPC Connector Contacts, Top 0.012" (0.30mm) Surface Mount, Right Angle
FH62/FH72
FH72-21S-0.3SHW
DigiKey Part Number
26-FH72-21S-0.3SHWTR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FH72-21S-0.3SHWCT-ND - Cut Tape (CT)
26-FH72-21S-0.3SHWDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH72-21S-0.3SHW
Description
CONN FPC TOP 21POS 0.3MM R/A
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FH72-21S-0.3SHW Models
Category
Cable End Type
Notched
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon
Flat Flex Type
FPC
Voltage Rating
30V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Connector/Contact Type
Contacts, Top
Number of Positions
21
Current Rating (Amps)
0.2A
Pitch
0.012" (0.30mm)
Contact Finish Thickness
1.25µin (0.03µm)
Housing Color
Beige
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Height Above Board
0.035" (0.88mm)