FH69-60S-0.5SH
DigiKey Part Number
26-FH69-60S-0.5SHTR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FH69-60S-0.5SHCT-ND - Cut Tape (CT)
26-FH69-60S-0.5SHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH69-60S-0.5SH
Description
CONN FFC FPC 60POS 0.5MM R/A
Detailed Description
60 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FH69-60S-0.5SH Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Cable End Type
Tabbed, Tapered
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon
Flat Flex Type
FFC, FPC
Features
Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Top and Bottom
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions
60
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
Termination
Solder
Contact Finish Thickness
1.25µin (0.03µm)
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Housing Color
Black
Height Above Board
0.091" (2.30mm)