FH64MA-7S-0.25SHW(99)
DigiKey Part Number
H125504TR-ND - Tape & Reel (TR)
H125504CT-ND - Cut Tape (CT)
H125504DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH64MA-7S-0.25SHW(99)
Description
CONN FPC TOP 7POS 0.25MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7 Position FPC Connector Contacts, Top 0.010" (0.25mm) Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FH64MA-7S-0.25SHW(99) Models
Category
Cable End Type
Notched
Contact Material
Phosphor Bronze
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Part Status
Active
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon
Flat Flex Type
FPC
Voltage Rating
30V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Connector/Contact Type
Contacts, Top
Number of Positions
7
Current Rating (Amps)
0.2A
Pitch
0.010" (0.25mm)
Contact Finish Thickness
1.25µin (0.03µm)
Housing Color
Beige
FFC, FCB Thickness
0.12mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.020" (0.50mm)