FH58SA-81S-0.2SHW
DigiKey Part Number
26-FH58SA-81S-0.2SHWTR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FH58SA-81S-0.2SHWCT-ND - Cut Tape (CT)
26-FH58SA-81S-0.2SHWDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH58SA-81S-0.2SHW
Description
RECEPTACLE, 0.2MM PITCH, 18MM LE
Detailed Description
81 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.008" (0.20mm) Surface Mount, Right Angle
Category
Locking Feature
Flip Lock
Cable End Type
Notched, Tapered
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Voltage Rating
30V
Connector/Contact Type
Contacts, Top and Bottom
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
81
Pitch
0.008" (0.20mm)
Current Rating (Amps)
0.2A
Housing Color
Beige
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Height Above Board
0.035" (0.88mm)