FH58SA-61S-0.2SHW(99)
DigiKey Part Number
26-FH58SA-61S-0.2SHW(99)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FH58SA-61S-0.2SHW(99)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-FH58SA-61S-0.2SHW(99)DKR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH58SA-61S-0.2SHW(99)
Description
RECEPTACLE, 0.2 MM PITCH, 61 POS
Detailed Description
61 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.008" (0.20mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH58SA-61S-0.2SHW(99) Models
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon
Flat Flex Type
FFC, FPC
Features
Solder Retention
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Voltage Rating
30V
Connector/Contact Type
Contacts, Top and Bottom
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
61
Pitch
0.008" (0.20mm)
Current Rating (Amps)
0.2A
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Housing Color
Beige
Height Above Board
0.035" (0.88mm)