FH58-41S-0.2SHW(99)
DigiKey Part Number
H125309TR-ND - Tape & Reel (TR)
H125309CT-ND - Cut Tape (CT)
H125309DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH58-41S-0.2SHW(99)
Description
CONN FPC 41POS 0.2MM R/A
Customer Reference
Detailed Description
41 Position FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.008" (0.20mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH58-41S-0.2SHW(99) Models
Category
Cable End Type
Notched
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Part Status
Last Time Buy
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon, Halogen Free
Flat Flex Type
FPC
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Connector/Contact Type
Contacts, Top and Bottom
Current Rating (Amps)
0.2A
Number of Positions
41
Pitch
0.008" (0.20mm)
Housing Color
Beige
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Mating Cycles
10
Height Above Board
0.035" (0.88mm)