FH52K-18S-0.5SH
DigiKey Part Number
26-FH52K-18S-0.5SHTR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FH52K-18S-0.5SHCT-ND - Cut Tape (CT)
26-FH52K-18S-0.5SHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH52K-18S-0.5SH
Description
CONN FFC BOTTOM 18POS 0.5MM R/A
Detailed Description
18 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH52K-18S-0.5SH Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Contact Material
Copper Alloy
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator Material
Part Status
Active
Features
Solder Retention
Flat Flex Type
FFC, FPC
Voltage Rating
50V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Number of Positions
18
Current Rating (Amps)
0.5A
Pitch
0.020" (0.50mm)
Housing Color
Gray
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.079" (2.00mm)