FH50-40S-0.5SH
DigiKey Part Number
H122602TR-ND - Tape & Reel (TR)
H122602CT-ND - Cut Tape (CT)
H122602DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH50-40S-0.5SH
Description
CONN FFC BOTTOM 40POS 0.5MM R/A
Detailed Description
40 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH50-40S-0.5SH Models
Category
Cable End Type
Notched
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator Material
Flat Flex Type
FFC, FPC
Voltage Rating
50V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Number of Positions
40
Current Rating (Amps)
0.5A
Pitch
0.020" (0.50mm)
Housing Color
Gray
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.146" (3.70mm)