FH28E-68S-0.5SH(05)
DigiKey Part Number
HFV068TR-ND - Tape & Reel (TR)
HFV068CT-ND - Cut Tape (CT)
HFV068DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH28E-68S-0.5SH(05)
Description
CONN FFC BOTTOM 68POS 0.5MM R/A
Detailed Description
68 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH28E-68S-0.5SH(05) Models
Category
Locking Feature
Rotary Lock
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
68
Pitch
0.020" (0.50mm)
Contact Finish Thickness
2.00µin (0.051µm)
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.100" (2.54mm)