FH28-40S-0.5SH(05)
DigiKey Part Number
HFV140TR-ND - Tape & Reel (TR)
HFV140CT-ND - Cut Tape (CT)
HFV140DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH28-40S-0.5SH(05)
Description
CONN FFC BOTTOM 40POS 0.5MM R/A
Detailed Description
40 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH28-40S-0.5SH(05) Models
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating
50V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
40
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.100" (2.54mm)