FH19C-4S-0.5SH(10)
FH19C-4S-0.5SH(10)
FH19C-4S-0.5SH(10)
DigiKey Part Number
H125822TR-ND - Tape & Reel (TR)
H125822CT-ND - Cut Tape (CT)
H125822DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH19C-4S-0.5SH(10)
Description
CONN FFC BOTTOM 4POS 0.5MM R/A
Detailed Description
4 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH19C-4S-0.5SH(10) Models
Category
Cable End Type
Tapered
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Polyphenylene Sulfide (PPS)
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
4
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Height Above Board
0.035" (0.88mm)