FH12-6S-0.5SVA(54)
FH12-6S-0.5SVA(54)
DigiKey Part Number
26-FH12-6S-0.5SVA(54)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FH12-6S-0.5SVA(54)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-FH12-6S-0.5SVA(54)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH12-6S-0.5SVA(54)
Description
CONN FFC FPC 0.5MM SMD
Detailed Description
6 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.020" (0.50mm) Surface Mount
EDA/CAD Models
FH12-6S-0.5SVA(54) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating
50V
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Connector/Contact Type
Contacts, Vertical - 1 Sided
Number of Positions
6
Current Rating (Amps)
0.5A
Pitch
0.020" (0.50mm)
Contact Finish Thickness
2.00µin (0.051µm)
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.142" (3.60mm)