FH12-16S-0.5SH(55)
FH12-16S-0.5SH(55)
FH12-16S-0.5SH(55)
DigiKey Part Number
HFJ116TR-ND - Tape & Reel (TR)
HFJ116CT-ND - Cut Tape (CT)
HFJ116DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH12-16S-0.5SH(55)
Description
CONN FFC BOTTOM 16POS 0.5MM R/A
Detailed Description
16 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH12-16S-0.5SH(55) Models
Features
Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating
50V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Positions
16
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.079" (2.00mm)