DF9B-11P-1V(32)
DigiKey Part Number
26-DF9B-11P-1V(32)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-DF9B-11P-1V(32)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-DF9B-11P-1V(32)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF9B-11P-1V(32)
Description
CONN HDR 11POS SMD TIN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11 Position Connector Header, Center Strip Contacts Surface Mount Tin
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF9B-11P-1V(32) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Tin
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
39.4µin (1.00µm)
Connector Type
Header, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
4.3mm
Number of Positions
11
Height Above Board
0.130" (3.30mm)
Pitch
0.039" (1.00mm)