DF81-50S-0.4H(51) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 323
Datasheet
DF81-50S-0.4H(51)
DigiKey Part Number
DF81-50S-0.4H(51)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF81-50S-0.4H(51)
Description
CONN RCPT 50P 0.016 GOLD SMD R/A
Detailed Description
50 Position Receptacle Connector 0.016" (0.40mm) Surface Mount, Right Angle Gold
Datasheet
EDA/CAD Models
DF81-50S-0.4H(51) Models
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
3.90µin (0.099µm)
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Tape & Reel (TR)
Insulation Height
0.035" (0.90mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Type
Center Strip Contact
Contact Finish - Post
Gold
Style
Board to Cable/Wire
Features
Grounding Tab, Shielded
Number of Positions
Current Rating (Amps)
0.3A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
100V