DF80D-30P-0.5SD(51)
DigiKey Part Number
26-DF80D-30P-0.5SD(51)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-DF80D-30P-0.5SD(51)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-DF80D-30P-0.5SD(51)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF80D-30P-0.5SD(51)
Description
CONN PLUG 30POS SOLDER GOLD
Detailed Description
30 Position Rectangular Plug Connector Solder Gold 32-36 AWG, 40-46 AWG
EDA/CAD Models
DF80D-30P-0.5SD(51) Models
Category
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Fastening Type
Latch Lock
Series
Cable Termination
Solder
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Wire Type
Discrete or Ribbon Cable
Part Status
Active
Wire Gauge
32-36 AWG, 40-46 AWG
Connector Type
Plug
Features
Closed End
Contact Type
Outer Shroud Contact
Contact Finish
Gold
Number of Positions
30
Contact Finish Thickness
1.97µin (0.050µm)
Pitch
0.020" (0.50mm)