DF80-50S-0.5V(51)
DigiKey Part Number
26-DF80-50S-0.5V(51)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-DF80-50S-0.5V(51)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-DF80-50S-0.5V(51)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF80-50S-0.5V(51)
Description
CONN RCPT 50POS 0.02 GOLD SMD
Detailed Description
50 Position Receptacle Connector 0.020" (0.50mm) Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
DF80-50S-0.5V(51) Models
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
1.97µin (0.050µm)
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Insulation Height
0.065" (1.65mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Type
Center Strip Contact
Contact Finish - Post
Gold
Style
Board to Cable/Wire
Features
Solder Retention
Number of Positions
Current Rating (Amps)
0.5A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
50V