DF53-10S-0.6H
DF53 Series
DF53-10S-0.6H
DigiKey Part Number
26-DF53-10S-0.6HTR-ND - Tape & Reel (TR)
26-DF53-10S-0.6HCT-ND - Cut Tape (CT)
26-DF53-10S-0.6HDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF53-10S-0.6H
Description
Interconnect Rectangular
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 10 position 0.024" (0.60mm)
EDA/CAD Models
DF53-10S-0.6H Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Friction Lock
Series
Insulation Height
0.057" (1.45mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish - Mating
Tin
Part Status
Active
Contact Finish - Post
Tin
Connector Type
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Female Socket
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Pitch - Mating
Features
Solder Retention
Number of Positions
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Rows
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
0.7A