DF50A-12P-1V(51) | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DF50A-12P-1V(51) |
Description | CONN HEADER SMD 12POS 1MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Surface Mount 12 position 0.039" (1.00mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DF50A-12P-1V(51) Models |
Category | Fastening Type Push-Pull |
Mfr | Insulation Height 0.278" (7.06mm) |
Series | Contact Finish - Mating Gold |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Contact Finish - Post Gold |
Part Status Active | Contact Material Brass |
Connector Type | Insulation Material Polyester |
Contact Type Male Blade | Features Solder Retention |
Pitch - Mating | Operating Temperature -35°C ~ 85°C |
Number of Positions | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Number of Rows 1 | Insulation Color Black |
Number of Positions Loaded All | Current Rating (Amps) 1A |
Style | Voltage Rating 100V |
Shrouding Shrouded - 4 Wall | Mated Stacking Heights 7.35mm |