DF40TC-50DS-0.4V(58)
DigiKey Part Number
26-DF40TC-50DS-0.4V(58)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-DF40TC-50DS-0.4V(58)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-DF40TC-50DS-0.4V(58)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF40TC-50DS-0.4V(58)
Description
CONN 0.4MM RCPT SMD 50POS
Detailed Description
50 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Features
Pick and Place, Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Active
Contact Finish Thickness
1.97µin (0.050µm)
Mated Stacking Heights
1.5mm
Number of Positions
50
Height Above Board
0.057" (1.45mm)
Pitch
0.016" (0.40mm)