DF40GL-44DS-0.4V(51) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
Image for DF40GL-44DS-0.4V(51) is not available
DF40GL-44DS-0.4V(51)
DigiKey Part Number
DF40GL-44DS-0.4V(51)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF40GL-44DS-0.4V(51)
Description
CONN RCPT 44POS SMD GOLD
Detailed Description
44 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
EDA/CAD Models
DF40GL-44DS-0.4V(51) Models
Features
Shielded, Solder Retention
Active
Contact Finish Thickness
1.97µin (0.050µm)
Mated Stacking Heights
1.5mm
Number of Positions
44
Base Product Number
Pitch
0.016" (0.40mm)