Image for DF40C-30DP-0.4V(58) is not available
DF40C-30DP-0.4V(58)
DigiKey Part Number
26-DF40C-30DP-0.4V(58)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-DF40C-30DP-0.4V(58)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-DF40C-30DP-0.4V(58)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF40C-30DP-0.4V(58)
Description
CONN PLUG 30POS SMD GOLD
Detailed Description
30 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
DF40C-30DP-0.4V(58) Models
Series
Features
Solder Retention
Mated Stacking Heights
1.5mm, 2mm, 2.5mm, 3mm, 3.5mm, 4mm
Connector Type
Plug, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.045" (1.14mm)
Number of Positions
30
Base Product Number
Pitch
0.016" (0.40mm)