DF40B-30DS-0.4V(51)
DigiKey Part Number
26-DF40B-30DS-0.4V(51)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-DF40B-30DS-0.4V(51)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-DF40B-30DS-0.4V(51)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF40B-30DS-0.4V(51)
Description
CONN RCPT 30POS SMD GOLD
Detailed Description
30 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF40B-30DS-0.4V(51) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Features
Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Active
Contact Finish Thickness
2.00µin (0.051µm)
Mated Stacking Heights
1.5mm
Number of Positions
30
Height Above Board
0.057" (1.45mm)
Pitch
0.016" (0.40mm)