DF37NB-40DS-0.4V(53) is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 9.306
Datasheet
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
40 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
DF37NB-40DS-0.4V(53)
DigiKey Part Number
26-DF37NB-40DS-0.4V(53)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-DF37NB-40DS-0.4V(53)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-DF37NB-40DS-0.4V(53)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF37NB-40DS-0.4V(53)
Description
CONN RCPT 40POS SMD GOLD
Detailed Description
EDA/CAD Models
DF37NB-40DS-0.4V(53) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Series
Features
Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mated Stacking Heights
0.98mm
Number of Positions
40
Height Above Board
0.038" (0.97mm)
Pitch
0.016" (0.40mm)