DF36A-40S-0.4V(51)
DF36A-40S-0.4V(51)
DF36A-40S-0.4V(51)
DigiKey Part Number
DF36A-40S-0.4V(51)TR-ND - Tape & Reel (TR)
DF36A-40S-0.4V(51)CT-ND - Cut Tape (CT)
DF36A-40S-0.4V(51)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF36A-40S-0.4V(51)
Description
CONN RCPT 40POS 0.016 GOLD SMD
Detailed Description
40 Position Receptacle Connector 0.016" (0.40mm) Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
DF36A-40S-0.4V(51) Models
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
12.0µin (0.30µm)
Series
Insulation Color
Black
Digi-Reel®
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Type
Center Strip Contact
Contact Finish - Post
Gold
Style
Board to Cable/Wire
Features
Metal Cover, Solder Retention
Number of Positions
Current Rating (Amps)
Varies by Wire Gauge
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
30VAC