DF36A-30S-0.4V(55) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 4.654
Datasheet
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
30 Position Receptacle Connector 0.016" (0.40mm) Surface Mount Gold
DF36A-30S-0.4V(55)
DigiKey Part Number
DF36A-30S-0.4V(55)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF36A-30S-0.4V(55)
Description
CONN RCPT 30POS 0.016 GOLD SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
DF36A-30S-0.4V(55) Models
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
12.0µin (0.30µm)
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Tape & Reel (TR)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Type
Center Strip Contact
Contact Finish - Post
Gold
Style
Board to Cable/Wire
Features
Metal Cover, Solder Retention
Number of Positions
Current Rating (Amps)
Varies by Wire Gauge
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
30VAC