DF30FC-60DP-0.4V(82) is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 4.040
Datasheet
60 Position Connector Header, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
DF30FC-60DP-0.4V(82)
DigiKey Part Number
H3858TR-ND - Tape & Reel (TR)
H3858CT-ND - Cut Tape (CT)
H3858DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF30FC-60DP-0.4V(82)
Description
CONN HDR 60POS SMD GOLD
Detailed Description
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mated Stacking Heights
0.9mm
Connector Type
Header, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.031" (0.80mm)
Number of Positions
60
Base Product Number
Pitch
0.016" (0.40mm)