DF30FC-50DS-0.4V(82) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 642
Datasheet
50 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
DF30FC-50DS-0.4V(82)
DigiKey Part Number
H3863TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF30FC-50DS-0.4V(82)
Description
CONN RCPT 50POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
DF30FC-50DS-0.4V(82) Models
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish Thickness
2.00µin (0.051µm)
Part Status
Active
Mated Stacking Heights
0.9mm
Connector Type
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.035" (0.88mm)
Number of Positions
50
Base Product Number
Pitch
0.016" (0.40mm)