DF18C-70DP-0.4V(51) is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 17.991
Datasheet
70 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
DF18C-70DP-0.4V(51)
DigiKey Part Number
H124584TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF18C-70DP-0.4V(51)
Description
CONN PLUG 70POS SMD GOLD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Pitch
0.016" (0.40mm)
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Number of Rows
2
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish
Gold
Part Status
Obsolete
Mated Stacking Heights
1.5mm
Connector Type
Plug, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.046" (1.16mm)